Carusel

Conferința Științifică Studențească „Chimia ecologică și a mediului”

Participare la Conferința Științifică Studențească „Chimia ecologică și a mediului”

📅 25 noiembrie 2025

📍Universitatea De Stat Din Moldova, Sala Senatului

Colegiul Agroindustrial din Rîșcani a fost prezent la Conferința Științifică Studențească „Chimia ecologică și a mediului”, dedicată Zilei Internaționale a Studenților, organizată în cadrul Școlii Științifice de Chimie Ecologică, fondată de acad. Gh. Duca.

Programul conferinței a inclus prezentări ale studenților și elevilor din instituții de învățământ din Republica Moldova și România.

Colegiul nostru a fost reprezentat cu onoare de:

🎓 eleva Cristina Șpac, specialitatea Contabilitate, anul III

👩‍🏫 profesoara Diana Borș (Диана Борш), coordonator științific

Cristina Șpac a susținut prezentarea:

👉 „Educația ecologică prin informare și acțiune: rolul tinerilor în tranziția verde a Republicii Moldova”

tema nr. 10 în programul conferinței.

Participarea la acest eveniment este o dovadă a interesului tinerilor pentru cercetare, protecția mediului și dezvoltarea durabilă. Cristina a prezentat un subiect actual, valoros și necesar, contribuind la discuțiile despre implicarea tinerilor în procesele ecologice ale țării.

👏 Felicitări Cristinei Șpac pentru prezentarea excelentă și mulțumiri profesoarei Diana Borș pentru îndrumare și susținere!

Suntem mândri de performanțele comunității noastre academice!

Ultima modificare: 1 decembrie, 2025

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *